Ідея створення ГО «ЙОДА» виникла у червні 2019 року у Києві на зустрічі найактивніших випускників курсу «Демократія: від теорії до практики» з різних областей України. Ми зрозуміли, що громадянська освіта на основі ліберальної демократії — саме те, що зробить Україну розвинутою демократичною державою.
У серпні 2019 року за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем IFES Україна 11 ентузіастів/ок зібралося на стратегічну сесію у Києві. Там ми визначилися з філософією організації — розвиток демократії в Україні через неформальну громадянську освіту молоді. А також визначити наші цілі, напрями роботи та ролями в команді.
До грудня ми працювали над першими проєктами, Статутом та пакетом документів для державної реєстрації «ЙОДА», як громадської організації.
Нарешті 8 грудня 2019 року в Києві в офісі IFES Україна ми провели Установчі збори та створили ГО «ЙОДА». Це наш день народження. ГО «ЙОДА» заснувало 11 випускників/ць курсу «Демократія: від теорії до практики».
Верхній ряд зліва направо: Владислав Тарахтій, Ігор Тимофєєв, Анастасія Романенко, Ярослав Чех, Рашид Білалов.
Нижній ряд зліва направо: Дарʼя Нишпорська, Валерія Гудзь, Данило Ваврів, Захаревич Юлія, Анастасія Каліманська, Анастасія Паладюк.
Перший рік нашої діяльності почався з адаптації до викликів пандемії COVID-19 та переформатування усіх наших планів та проєктів, розроблених на етапі створення у 2019 році.
Online Democratic Marathon
Першим нашим проєктом був «Online Democratic Marathon» — розмовний онлайн клуб англійською мовою на різні теми демократії. Тоді про «ЙОДА» ніхто не знав і ми очікували орієнтовно 15 усчасників/ць, але за 2 доби на марафон зареєструвалося більше 100 людей, а весь марафон з 9 зустрічей пройшло близько 60-ти людей.
Кава про державу
Далі була оналйн зустріч «Кава про державу» — перша подія, яку ми проводили у партнерстві з командою курсу «Демократія: від теорії до практики» IFES Україна. Тоді студенти/ки та викладачі/ки Закладів вищої освіти зустрілися з депутаткою Верховної Ради України та експерткою з освіти Інною Совсун щоб обговорити вплив пандемії на систему освіти.
GO на вибори
Влітку 2020 ми готувалися до першого великого проєкту з першим грантовим фінансуванням. Це був проєкт «GO на вибори» — це була інформаційна кампанія з просвіти виборців молоді до місцевих виборів в Україні в жовтні-листопаді 2020 року. Ключовими завданнями було мотивувати молодь прийти проголосувати та зробити це якісно (без порушення виборчого процесу та на основі усвідомленого вибору). Ми створювали різноманітний контент для молоді: інфографіки, мотиваційні відео та ілюстрації, інтерʼвю з лідерами думок, розʼяснювальні дописи та відео, подкаст, а ще інтерактивні лекції та вебінари. Загалом нам вдалося охопити більше 500 тисяч молодих людей у соцмережах та більше 200 осіб на вебінарах та лекціях.
YODA PODCAST
Подкасти захопили нашу увагу, тому ми створили на той час перший і єдиний в Україні подкаст на теми громадянської освіти — YODA PODCAST. У форматі 10 хв розповідали що роблять різні органи, які основні принципи та цінності функціонування демократії. Подкаст продовжився у 2021 році і доповнився форматом інтервʼю «Громадські рокери» та щомісячних дайджестів. Але згодом ми призупинили цей проєкт через брак ресурсів.
Музичні фестивалі
Взимку 2020-2021 ми думали над новими планами та проєктами для 2021 року. За рік пандемії ми скучили за офлайн спілкуванням, тому влітку 2021-го поїхали на музичні фестивалі «Atlas Weekend» у Києві та «Файне місто» у Тернополі. Ми були однією з організацій на Алеї громадських організацій фестивалів та розповідали про демократію у освітньо-розважальному форматі. Відвідувачі/ки слухали різну музику та розповідали з якими цінностями, принципами демократії чи подіями вони асоціюються. Серед пісень були: The Beatles — Blackbird, Pink Floyd — Another Brick In The Wall, Бумбокс — Рожеві сиропи, Скрябін — Порш пана мера, ТНМК — Фідель, Radiohead — Karma Police та інші.
dem_fam
В осени 2021-го ми почали розбудовувати спільноту #dem_fam. Спільноту студентів та випускників курсу «Демократія: від теорії до практики». Саме тоді ми почали зустрічатися з студентами у Закладах вищої освіти, проводили перші неформальні зустрічі поза університетом, а також зимовий оналайн-форум для найактивніших студентів/ок. Над розбудовою спільноти ми працювали до 24 лютого 2022 року і на жаль все не встигли. Зокрема опублікувати 5 епізодів подкасту з успішними студентськими проєктами.
На початку зими 2022 року ми продовжували роботу над розбудовою спільноти #dem_fam, а також працювали над новою стратегією «ЙОДА» і подіями для розвитку спільноти. Проте, 24 лютого 2022 року ми призупинили діяльність по всіх проєктах. Ключовим стало — забезпечення безпеки та інформаційної обізнаності членів/кинь «ЙОДА», які перебували на той момент у небезпечних областях України. В перший день вторгнення ми також вирішили дати усім членам/киням простір для волонтерства та підсилення критично важливих організацій на локальному та загальнонаціональному рівні.
Частина команди у Львові, яка мала достатньо безпечні умови, щоб продовжити функціонування організації з новими проєктами у відповідь на нові виклики. Ми вирішили сфокусуватися на інформуванні іноземців про те, що відбувається в Україні. Ми зустрічалися онлайн з молоддю кількох університетів у США, записували відео для збору коштів друзів у США, створювали базу даних доброчесних та впливових українських громадських організацій та фондів, інформаційні матеріали для іноземців про те, як вони можуть допомогти Україні та багато іншого. І звичайно, допомагали нашим друзям, які долучилися до Сил оборони України або допомоги їм. Один з членів «ЙОДА» Влад Тарахтій став військовим перекладачем у тренінговому центрі, а згодом долучився як медик до Медичного батальйону «Госпітальєри».
bo media
Влітку ми працювали над новим довгостроковим проєктом, який народився в нас у відповідь на нове повномасштабне вторгнення Росії в Україну та нові виклики. Вже у вересні 2022 року ми запустили «bo media». Це онлайн медіа про сенси та ідеї, які передують суспільним змінам в україні та світі. «Bo media» народилося з потреби в осмисленні суспільних змін, на противагу швидкому споживанню новин насамперед серед молоді.
dem_fam
Влітку 2022 року ми відновили розвиток спільноти. Влітку спільно з IFES Україна провели ДемБачення 2022 і допомагали студентам/кам підготуватися до нього. Згодом восени відновили зустрічі в університетах, а також почали роботу над новими форматами для 2023-го.
Менторська програма 3.0
Крім цього у 2022 році «ЙОДА» почала приділяти увагу організаційному розвитку. Тому стали «організацією-менті» у «Менторській програмі 3.0» і працювали над фінансовою сталістю «ЙОДА» спільно з «організацією-ментором» БФ «Таблеточки» та виконавчим директором Вʼячеславом Биковим. Менторська програма 3.0 впроваджувалась в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).
У 2023-му «ЙОДА» працювала над двома довгостроковим та головними проєктами — спільнота «dem_fam» і «bo media».
dem_fam
У цьому році для студентів та випускників зʼявилися нові можливості для знайомства, саморозвитку, вдосконалення проєктів та їх розвитку. Зокрема зʼявилися консультації від «ЙОДА», додаткові зустрічі в Закладах вищої освіти на тему кращого планування та розвитку проєктів, новий формат ДемБачення офлайн та щомісячні зустрічі DemClub.
bo media
У 2022-му ми налаштували сталу публікацію якісного контенту та роботу медіа, тож тепер шукаємо нові формати, додаткове фінансування та розширюємо команду. Крім цього у жовтні 2023-го була розроблена нова стратегія розвитку «bo media». Вона фокусується на формуванні мережі амбітних авторів та авторок, які досліджують сенси та контексти, створюючи унікальний україномовний сексі контент, що збуджує рефлексії.
Сьогодні «ЙОДА» продовжує працювати над збереженням та розвитком демократії в Україні.
Якщо вам близьке те, що ми робимо — підтримайте нас або долучайтесь до команди.