Попри масштабний виклик українській демократії у вигляді нападу Росії нам необхідно розвиватися і втілювати реформи. Як на національному рівні, так і на локальному. Це наближає нас до євроінтеграції та розвиненої демократичної держави.
Принцип інклюзії у врядування державними інститутами — це одна зі складових належного та демократичного врядування, яке ґрунтується на правах людини та рівності. Коли всі люди мають рівні можливості та доступ брати участь у прийнятті рішень, які впливають на їх життя.
Гарантують, що кожна особа має право голосу в процесі прийняття рішень. А громадські обговорення та круглі столи стають платформою для висловлення своїх проблем, потреб і прагнень.
Інклюзивне врядування творить суспільство, де влада рівно розподілена між всіма громадянами, а права меншин захищені. Інклюзивні інститути дозволяють подолати нерівність та несправедливість, які сформувались історично чи на основі дискримінаційних стереотипів.
Чим більше насильства, тим більша ймовірність того, що у такому небезпечному середовищі люди вдаватимусться до шахрайства, хабарництва та крадіжок. Натомість інклюзивні інститути є прозорими та доступними для громадян і немає простору для корупції.
Прозорість, доступність, залученість різних груп громадян та підзвітність формують міцну довіру та відчуття партнерства.
В інклюзивному громадсько-політичному процесі звучать позиції та інтереси різних груп з їх унікальними ідентичностями та очікуваннями. Ці групи бачать і чують одна одну, а ще ставляться з повагою одна до одної.
Врахування інтересів усіх груп у плануванні інститутами політик та проєктів сприяє пошуку креативних підходів, які підвищують ефективність і в результаті створюють більше соціальних інновацій.
Спираючись на Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року ГО «ЙОДА» розробили Політику інклюзивності Молодіжних рад.
У документі ми описали інклюзію та безбарʼєрність у найширшому сенсі. Адже рівність далеко не лише про пандуси і знижені тротуари. У політиці описані виклики та рішення щодо шести напрямків безбар’єрності: фізичної, економічної, соціальної, громадянської, освітньої та інформаційної.
Ми віримо, що активна та амбітна молодь у молодіжних радах є агентами змін і спроможна розвивати одні з ключових принципів демократії — інклюзію, безбарʼєрність та рівність. Політика інклюзивності є помічником і компасом, що вказує як робити це ефективно.
Наша мрія — аби всі молодіжні ради прийняли політику та усвідомлено інтегрували підхід інклюзії та безбарʼєрності у свою роботу. То ж допомагайте нам і поширюйте політику серед друзів, які є у молодіжних радах!
По-перше, для молодіжних рад. Політика містить основні виклики та пропозиції рішень що саме може робити молодіжна рада аби розвивати інклюзію та безбарʼєрність у своїй громаді. По-друге, для всіх мешканців громади. Втілення підходів інклюзії та безбарʼєрності у роботу молодіжної ради сприятиме розвитку інклюзії та безбарʼєрності в громаді та місцевій владі.
Якщо ви член або членкиня молодіжної ради, то варто ознайомитися з політикою і прийняти її як внутрішнє положення молодіжної ради. Працювати надалі відповідно до положень політики. Завдяки політиці ви насправді системно інтегруєте підходи інклюзії та безбарʼєрності в роботу молодіжної ради. А прийняття політики забезпечить використання цих підходів майбутніми складами молодіжної ради.
Прийняття політики молодіжними радами дозволить системно та ефективно розвивати рівень інклюзивності та безбарʼєрності у своїй громаді. Це особливо важливо в умовах подолання викликів повномасштабного вторгнення Росії. Наприклад, реінтеграції ветеранів/ок, створення безпечних і доступних просторів, відбудові та відновленні, включеності усіх мешканців громади у прийняття рішень тощо.
В довгостроковій перспективі ця політика розвиває рівень демократії, зміцнює соціальну згуртованість у громаді, підвищує відчуття безпеки, довіри до органів місцевого самоврядування та розвиває відкрите суспільство.
— популяризувати прийняття політики інклюзивності молодіжними радами
— допомагати молодіжним радам напрацьовувати плани реалізації політики
— розвивати розуміння інклюзії та безбарʼєрності молодіжними радами
— розповідати про успіхи різних молодіжних рад у втіленні політики