4 дні сесії у квітні, майже 2 місяці доопрацювання і нарешті — публікуємо Політику інклюзивності Молодіжних рад!
Попри масштабний виклик українській демократії у вигляді нападу Росії нам необхідно розвиватися і втілювати реформи. Як на національному рівні, так і на локальному. Це наближає нас до євроінтеграції та розвиненої демократичної держави.
Тому спираючись на Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року ГО «ЙОДА» розробили Політику інклюзивності Молодіжних рад.
У документі ми описали інклюзію та безбарʼєрність у найширшому сенсі. Адже рівність далеко не лише про пандуси і знижені тротуари. У політиці описані виклики та рішення щодо шести напрямків безбар’єрності: фізичної, економічної, соціальної, громадянської, освітньої та інформаційної.
Ми віримо, що активна та амбітна молодь у молодіжних радах є агентами змін і спроможна розвивати одні з ключових принципів демократії — інклюзію, безбарʼєрність та рівність. Політика інклюзивності є помічником і компасом, що вказує як робити це ефективно.
Наша мрія — аби всі молодіжні ради прийняли політику та усвідомлено інтегрували підхід інклюзії та безбарʼєрності у свою роботу. То ж допомагайте нам і поширюйте політику серед друзів, які є у молодіжних радах!
Політику інклюзивності можна завантажити у 3 форматах:
- doc. файл з нумерацією
- doc. файл без нумерації
- pdf. файл з графічним дизайном
Щиро дякуємо всім хто працював над Політикою інклюзивності Молодіжних рад:
- членам та членкиням молодіжних рад
- експертам та експерткам
- команді ГО «ЙОДА»
- фінансовій підтримці Міжнародної фундації виборчих систем IFES
Більше про Політику інклюзивності Молодіжних рад читайте далі у цій статті.
Для кого політика інклюзивності?
По-перше, для молодіжних рад. Політика містить основні виклики та пропозиції рішень що саме може робити молодіжна рада аби розвивати інклюзію та безбарʼєрність у своїй громаді.
По-друге, для всіх мешканців громади. Втілення підходів інклюзії та безбарʼєрності у роботу молодіжної ради сприятиме розвитку інклюзії та безбарʼєрності в громаді та місцевій владі.
Що робити з політикою інклюзивності?
Якщо ви член або членкиня молодіжної ради, то варто ознайомитися з політикою і прийняти її як внутрішнє положення молодіжної ради. Працювати надалі відповідно до положень політики.
Завдяки політиці ви насправді системно інтегруєте підходи інклюзії та безбарʼєрності в роботу молодіжної ради. А прийняття політики забезпечить використання цих підходів майбутніми складами молодіжної ради.
Навіщо ця політика інклюзивності?
Прийняття політики молодіжними радами дозволить системно та ефективно розвивати рівень інклюзивності та безбарʼєрності у своїй громаді. Це особливо важливо в умовах подолання викликів повномасштабного вторгнення Росії. Наприклад, реінтеграції ветеранів/ок, створення безпечних і доступних просторів, відбудові та відновленні, включеності усіх мешканців громади у прийняття рішень тощо.
В довгостроковій перспективі ця політика розвиває рівень демократії, зміцнює соціальну згуртованість у громаді, підвищує відчуття безпеки, довіри до органів місцевого самоврядування та розвиває відкрите суспільство.
Що далі? Не текстом ж єдиним. Ми будемо:
- популяризувати прийняття політики інклюзивності молодіжними радами
- допомагати молодіжним радам напрацьовувати плани реалізації політики
- розвивати розуміння інклюзії та безбарʼєрності молодіжними радами
- розповідати про успіхи різних молодіжних рад у втіленні політики
Чому молодіжним радам потрібна інклюзивна політика? Думка експертів та експерток, які працювали над політикою.
«Політика інклюзивності є стратегічним документом, що допомагає забезпечити участь та голос молоді, включаючи соціально вразливі категорії.
Вона сприяє розвитку більш справедливого та чутливого до різноманітності суспільства. Такий підхід не тільки підсилює демократичні процеси, а й гарантує, що молодіжні ради дійсно представляють інтереси всієї молоді».
— Яна Пекун, експертка з ґендерної рівності та інклюзії
«Інклюзивна політика для молодіжних рад важлива як складова розвитку як самих рад, так і участі молоді як явища. Вона розширить можливості молодіжних рад і допоможе залучити до задоволення потреб молоді більше зацікавлених сторін.
Сама політика допоможе в першу чергу молодим людям долучитись до процесу прийняття рішень і впливати на рішення влади. А результатом буде створення більш комфортного та безбар’єрного середовища в громадах України».
— Дмитро Твердохліб, Директор Українського молодіжного фонду
Чому молодіжним радам потрібна інклюзивна політика? Думка членів/кинь молодіжних рад, які працювали над політикою.
«Для мене тема безбаʼєрності досить близька оскільки я маю порушення зору. Я вважаю, що це нічим мене не обмежує. Це створює для мене простір для розвитку особистісного та суспільного.
Другий момент: Я брала участь у розробці національної стратегії створення безбарʼєрного простору в Україні та активно надаю пропозиції з плану її реалізації. Для мене важливо поширити ідею, що безбарʼєрність стосується кожного і кожною. Вона має бути суспільною нормою».
— Марина Сташина-Неймет, радниця Голови Ужгородської молодіжної ради з питань інформаційної доступності